Nauka informatyki – czy warto?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy warto uczy się informatyki? Informatyka to nauka przyszłości i wie o tym prawie każdy. Kwestie z nią związane: programowanie, algorytmika, bazy danych to tylko część tematów, wokół których kręci się informatyka.

W szkołach podstawowych, gimnazjach czy nawet liceach, przedmiot ten jest uczony raczej w sposób niewystarczający, aby myśleć o np. studiach informatycznych.

Dzieje się tak dlatego, że większość programistów lub osób, które interesuję się informatykom, woli iść do pracy na normalne stanowisko, zamiast uczyć w szkołach. Niemniej jednak zdarza się, że doświadczony informatyk prowadzi koło naukowe w szkole. W takich sytuacjach uczniowie, którzy mają możliwość uczęszczania na takiej zajęcia, są w bardzo korzystnej sytuacji.

Czy aby uczyć informatyki wymagane jest wyższe wykształcenie?

Okazuje się bowiem, że zajęcia prowadzone przez osobę doświadczoną, czyli taką, która np. pracowała 10-15 lat w zawodzie jako programista czy ktoś inny (administrator baz danych itd.), mają dużo większą wartość niż zajęcia prowadzone przez osobę, która jest świeżo po studiach lub co gorsza: nie ukończyła tych studiów! Tak, takie sytuacje się zdarzają. Zajęcia nie zawsze są prowadzone przez nauczycieli z wykształceniem wyższym.

I tutaj rodzi się problem. Jak można uczyć uczniów, nie mając wyższego wykształcenia? Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się bowiem, że tak. Jest to możliwe i to bardzo częsta sytuacja. Niekoniecznie w szkołach takich jak gimnazjum czy liceum, ale w szkołach podstawowych czasem tak się dzieje.

Wniosek: warto uczyć się informatyki!

Wniosek? Przede wszystkim uczyć się na własną rękę. Nie polegać na innych w tej materii. Nie oczekuj, że ktoś ciebie nauczy od „a” do „z”, lecz próbuj za wszelką cenę dokształcać się samemu. Naprawdę warto!

W razie pytań pamiętaj, że możesz skontaktować się z redakcją. Tutaj znajdziesz dane kontaktowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *