A może informatyka? Jaki przedmiot wybrać na maturze?

Ciągłe wybory

Będąc w liceum wielokrotnie jesteśmy stawiani przed wyborem. Idąc do liceum musimy określić na jaki kierunek chcemy iść? Czy to będzie human, czy może biol-chem, a może coś z matematyką jak np. mat-fiz. Często gdy rozmawiam z osobami starszymi, nauczycielami, ale nie tylko, wiele z nich mówi mi jedno. Że stawianie przed wyborem na tak wczesnym czasie jest często Nie trafionym pomysłem. Bowiem osoby młode, często niewiedzą same czego chcą, co je interesuje, i co chciałyby robić w przyszłości. Przykładem są dzieci z przedszkola. Nie wiem czy pamiętacie, ale ja w przedszkolu wielokrotnie rozmawiałem z koleżankami i kolegami o tym kim chce być w przyszłości. Wielu z nas wybierało zawody naszych rodziców. Jeden chce być policjantem, inny strażakiem, a jeszcze ktoś inny pracować z dokumentami, bo mama pracuje z dokumentami (jest na przykład księgową). I co, myślicie że od czasu przedszkola nic się nie zmieniło? Czy te osoby które chciały być maszynistami, są nimi w przyszłości? Otóż nie, i właśnie o to w tym wszystkim chodzi. Może przykład z przedszkolem wydaje się z lekka oddalony od rzeczywistości, lecz w istocie oddaje idealnie przekaz. 

A jak się sprawa miała w przedszkolu?

A teraz przenieśmy się w czasie. Jesteśmy krok od rozpoczęcia nauki w liceum. Czy wtedy każdy z nas ma jasno określone kim chce być w przyszłości? Wie już, jaki zawód chce wykonywać przez najbliższe wiele lat? Nie za bardzo! Dlatego też, jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się z jakich przedmiotów chcesz zdawać maturę, uwierz mi – nie jesteś sam. Powiem więcej! Wielokrotnie zdarza się, że ktoś podchodzi do matury np. w roku 2021, robi sobie rok przerwy, a po roku ponownie chcę do niej podejść, lecz zdając np. inne przedmioty. Dlaczego?

nauka informatyki
Czy studia informatyczne są dla każdego?

Otóż mogły się np. zmienić jego zainteresowania. Mogła się wydarzyć dowolna sytuacja, która wpłynęła na życie tej osoby. Jeżeli teraz jesteś zainteresowany chemią i biologia, wcale nie oznacza że musisz iść na studia medyczne albo jakiekolwiek inne związane z tymi przedmiotami. Możesz iść na studia informatyczne, matematyczne, lub jakiekolwiek inne. Jak chcesz, możesz iść również na prawo czy filozofię. Uwierz mi, że na tym momencie twojego życia musisz próbować, i musisz popełniać błędy. Tylko przez popełnianie błędów jesteś w stanie wyciągnąć odpowiednie wnioski i po prostu uczyć się. Owszem najlepiej uczyć się na błędach innych, ale nie zawsze jest to możliwe. Przykładem są osoby które do matury podchodzą kilkukrotnie. Znają maturę z informatyki w 2021 r., po czym jednak decydują, że informatyka nie jest wcale dla nich i chcą iść na inne studia. Więc co, podchodzą do matury z innych przedmiotów. Być może będzie to język Polski, a może język angielski. Wybór należy do ciebie i to ty decydujesz jakie przedmioty będziesz zdawać, niezależnie od tego co planujesz teraz robić w przyszłości.

Czy studia są koniecznością?

Ponadto musisz wiedzieć, że wiele najmądrzejszych ludzi na świecie, cieszących się największą popularnością, wielu wybitnych naukowców nawet, często te osoby nie kończyły studiów. A jak kończyły, to niekoniecznie z tych przedmiotów z których teraz są profesjonalistami. Czy dowodzi, że nie każdy musi iść na studia, a jak ktoś będzie się czuł bardziej spełniony z tego powodu, że studiuje, to przedmiot jaki wybierze na studia, nie ma aż tak gigantycznego znaczenia, jak wiele osób to opisuje, przedstawia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *