Dzień dla Niepodległej w Katolickim Liceum i Katolickim Gimnazjum
Setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę świętowano w Katolickim Liceum i Gimnazjum w piątek, 9 listopada. Tego dnia plan lekcji został zastąpiony programem działań służących upamiętnieniu tego niezwykłego wydarzenia, ale także integrującym całą społeczność szkolną.
W auli szkolnej odbył się konkurs historyczny „Ojcowie niepodległej Polski – życie i działalność J. Piłsudskiego, R. Dmowskiego i J. I. Paderewskiego”. Przez ponad godzinę rywalizowały ze sobą drużyny z poszczególnych klas licealnych i gimnazjalnych. Zwyciężyła klasa III b KG.
Po zmaganiach konkursowych i wręczeniu nagród oraz dyplomów uczestnikom turnieju zostały przedstawione wyniki plebiscytu przeprowadzonego wśród naszej młodzieży. Każdy uczeń mógł oddać głos w czterech kategoriach: na najwybitniejszego Polaka, najważniejsze wydarzenie w historii naszego kraju; na najpiękniejsze miejsce oraz najważniejszą polską książkę. Najwięcej głosów uzyskał Józef Piłsudski. Najważniejszym wydarzeniem okazało się odzyskanie niepodległości. Za najpiękniejsze miejsce w Polsce uznano Kraków, a książką, którą młodzież wskazała jako najważniejszą, jest Pan Tadeusz.
Na drugą część obchodów Dnia dla Niepodległej uczniowie i nauczyciele KLO udali się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, aby tam uczestniczyć we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, którą poprzedziło – o godzinie 11.11 – wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.
Uroczystość uświetniło powołanie w Katolickim Liceum Szkolnego Koła Caritas Diecezji Siedleckiej nr 100, aby „krzewić ducha czynnej miłości bliźniego”.
Po Mszy Świętej odbył się koncert utworów patriotycznych, połączony ze wspólnym odśpiewaniem najbardziej znanych pieśni, także tych legionowych. /oprac.C.Marczewski/

Zdjęcia z wydarzenia